Начало


ИМЕННИК
НА ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА ДРУЖЕСТВОТО НА БЪЛГАРСКИТЕ СЛЕПИ, ОБЩИЯ СЪЮЗ НА СЛЕПИТЕ В БЪЛГАРИЯ И НА СЪЮЗА НА СЛЕПИТЕ В БЪЛГАРИЯ


Ангел СОТИРОВ

1. Никола Диклич - председател на ДБС от 1921 до 1925
Той е роден на 28 ноември 1890 г. в гр. Хърватска Костайница (Хърватия). Сръбското му име е Никица Драгутин Диклич. След завършване на училище за слепи в Загреб Н. Д. Завършва и консерваторията в същия град със специалност пиано. Работи като музикант (акордеон, пиано) с оркестър в Словакия, Румъния и Бесарабия. В началото на 1915 г. идва в България като пътуващ музикант.Назначаван е за преподавател по музика в Държавното музикално училище, Софийско девическо педагогическо училище и Държавния институт за слепи. През октомври 1925 г. напуща България и заминава за Югославия. От 1945 г. до края на живота си е директор на Музикалното училище в Карловац. Н. Д. умира на 21 март 1964 г. в Задар - Югославия (Пеев, 2005).

2. Никола Зографов - председател на ДБС от 1.09.1925 до 18.03.1926

3. Стефан Ненков - председател на ДБС от 1926 до 1936
Той е роден на 20 декември 1880 г. в Дупница. Учи в Букурещкия институт за слепи от 1908 до 1914 г. Владее френски, румънски и есперанто. С. Н. работи в Столичното общинско кошничарско училище и във Военната шивалня като майстор - пантофар. Около две десетилетия е учител по пантофарство в Държавния институт за слепи и виолончелист в оркестри от слепи музиканти. През февруари 1945 г. е избран за председател на контролния съвет на Първа българска кооперация за общи доставки на слепите в България. Автор е на разработката "Нашите организации". Автор е и на други статии и преводи от есперанто. Умира на 10 януари 1967 г. в гр. София.

4. Стефан Гарев - председател на ДБС от 12. 10. 1936 до 30. 01. 1937
Възпитаник е на Държавния институт за слепи - София. По професия е музикант и амбулантен търговец.

5. Петър Ганчев - председател на ДБС от 1937 до 1939
Възпитаник е на Държавния институт за слепи - София. По професия е музикант (цигулар), свири в оркестри състоящ се от слепи музиканти, най-вече в този, който музицира във вегетарианския ресторант - София. Близък приятел е на акад. П. Стайнов.

6. Никола Попов - председател на ДБС от 939 до 1940

7. Петър Ганчев - председател на ДБС от 1940 до 1944

8. Стефан Ненков
- председател на ДБС от 1944 до 1946
- председател на ССБ от 1946 до 1951
- председател на ОССБ от 1951 до 1953

9. Кирил Костов - председател на ОССБ от 1953 до 1955
Той е роден на 24 декември 1924 г. в с. Погледец, Софийско. Възпитаник е на Държавния институт за слепи в София, след завършването на който постъпва в Музикалната академия със специалност флейта. К. К. работи в БНР като щатен солист-флейтист от 1949-1983 г. В ОССБ е избран за зам. председател. Председател е на Читалището на слепите "Луи Брайл" от 1971-1990 г.Умира на 6 октомври 1996 г. в София.

10. Димитър Домузчиев - председател на ССБ от 1955 до 1959
Той е роден на 21 май 1912 г. в гр. Сливен. Завършил е Държавния институт за слепи. Завършва и Музикалната академия със специалности цигулка и диригентство. Д. Д. е диригент на смесения хор "Балкан" при Дружеството на българските слепи от 1936-1938 г. Директор е на Софийския държавен институт за слепи от 1945-1948 г. От 1949 - 1955 г. е артист-хорист в Професионалния хор на слепите. От 1959-1972 г. е редактор на сп. "Художествена самодейност". Автор е на няколко хорови творби и цигулкови пиеси. Умира на 30 ноември 1972 г.

11. Иван Илиев - председател на ССБ от 1959 до 1975
Той е роден на 20 януари 1923 г. в с. Кавлак, Великотърновско. Изявен функционер е на Работническия младежки съюз в своя роден край, поради което получава през 1942 г. доживотна присъда. През 1944-1945 г. за кратко време е кмет в родното си село. 1946-1948 г. И. И. е председател на Народно-потребителната кооперация в с. Кавлак. През 1956 г. постъпва на работа като четкар в клона на ПП "Успех" - Габрово, на който става управител от 1957-1959 г. От 1977-1985 г. е директор на ПП "Успех" - Русе. Умира на 20 декември 2005 г. в с. Кавлак.

12. Тодор Шошев - председател на ССБ от 1975 до 1976
Той е роден на 16 ноември 1918 г. в с. Свежен, Пловдивско. Завършва Държавния институт за слепи - София. Свири като контрабасист и свири в професионални оркестри от слепи музиканти. От 1959 г. до юни 1975 г. е за. Председател на ССБ с ресор "Производствено-стопански въпроси". От 1977-1983 г. е директор на Дирекция "Капитално строителство и социално дело" в централата на ССБ. Автор е на сонети, статии и доклади. От 1984 г. е редактор на сп. "Esperanta fajrero" (Есперантска искра") и председател на Секцията на слепите есперантисти до своята кончина - 24 май 1991 г.

13. Янаки Градев - председател на ССБ от 1976 до 1990
Той е роден на 29 септември 1933 г. в с. Самотино, Варненско. Основното си образование завършва в с. Старо Оряхово (Варненско), а средното - във Варна. Работи като коларо-железар, точилар, оксиженист и огняр в РКС - с. Ст. Оряхово. През 1957 г. постъпва на работа като плетач на куха стъклария в ПП "Успех" - Варна, чийто директор е от 1962 до 1976 г. Председател на РС на ССБ - Варна (1960-1962). Член е на ЦС на ССБ (1955-1990). Генерален секретар е на ЕРК на ССБС (1987-1990). Носител е на ордените "Червено знаме на труда" и "Народна република България". От 1993 г. е "Почетен член" на ССБ. Зам. председател е на НПКСБ (2001-2004).

14. Иван Крумов - председател от 1990 до 1998
Той е роден на 19 декември 1934 г. в с. Подем, Плевенско. Основното си образование завършва в родното си село, средното в Плевен, а висшето (финанси и кредит) в УНСС - София. Работи като финансов ревизор в Плевен и щатен секретар на ОбК на БКП (1963-1970) в с. Подем. Председател е на КС на ОКС (1977-1985). Директор е на ПП "Успех" - Плевен (1986-1990). Член е и на ЦС на ССБ (1976-1998). От 1990-1993 г. е Генерален секретар, а от 1993-1997 г. е вицепрезидент на Европейския съюз на слепите. От 1999 г. е "Почетен член" на ССБ. Член е на УС на ССБ.

15. Иван Ганев - председател от 11. 06. 1998 до 18. 02. 1999
Той е роден на 29 май 1942 г. в Свищов. Средно образование завършва в родния си град, а висше (философия и психология) в СУ. През 1973 г. защитава докторантура по философия, а същата година работи като научен сътрудник в Института по философия към БАН. През 1985 г. се хабилитира като ст.н.с. II степен. През 1996 г. завършва право в Благоевградския Университет. През декември 1998 г. защитава успешно научната степен доктор на философските науки, а началото на 2002 г. става ст.н.с. I степен. Автор е на книгите: "Анализ на категориалното познание", "Етюди върху слепотата", "Разсъдък и разум" и др. Избиран е за член и за зам. председател на ЦРК на ССБ. Умира на 14 юли 2003 г.

16. Владислав Кацарски - председател от 18. 02. 1999 до 23. 07. 1999
Той е роден 15 януари 1966 г. в София. Завършва средното си образование в софийското училище за деца с нарушено зрение, а висшето (българска филология) в СУ. Секретар е на читалище на слепите "Луи Брайл" (1991-2000). Избиран е за секретар и за зам. председател на ССБ (1998-2000). Работи като журналист в сп. "Зари" от 1990 до 1998 г. Автор е на 4 поетични книги. Работи като главен специалист в централата на ССБ (2001-2003) и като възпитател в Училище за деца с нарушено зрение "Луи Брайл" - София.

17. Васил Долапчиев - председател от 1999 - и в момента
Той е роден на 26 февруари 1953 г. в гр. Елхово. Завършва Техникум по електротехника в Сливен. Загубва зрение по време на отбиване на военната си служба през 1974 г. От 1975 до 1979 г. е студент по право в СУ, а през 1986 г. завършва специализация по икономика и управление на промишленото производство в УНСС - София. Работи като юрисконсулт в ПП "Успех" - Сливен (1981-1990). Депутат е във ВНС (1991-1992). Директор е на ПП "Успех" - Сливен от 1991 г. Избиран е за председател на ЦРК (1990-1994) и за член на ЦС и неговия ИС (1994-2000). От 1996 до 2003 г. е член на Комисията по човешки и социални права към ССЕ, а от 2003 г. е член и на Бюрото на ССЕ. От 1999 г. е член на Управителния съвет на Фонд "Рехабилитация и социална интеграция" при МТСП,а от 2002 г. е зам. председател на НС по рехабилитация и социална интеграция към МС.


Начало